Szárnyatlan rovarok (Apterygota)
Elsődlegesen szárnyatlan rovarok, vagyis szárnykezdeményeik sincsenek, és őseik is szárnyatlanok voltak. Egyedfejlődésük közvetlen fejlődés: a lárva és az imágó között nincs jelentős külső eltérés, a lárvák csak kisebbek és fejletlenek az ivarszerveik. Ivarérett korukban is többször vedlenek.
Ugróősrovarok (Archaeognatha)
Szárnyas rovarok (Pterygota)
Közép- és utótorukon szárnyuk alakult ki, bár ezt sok fajuk másodlagosan elveszítheti. Egyedfejlődésük közvetett: lárváik vagy fokozatosan válnak az imágókhoz hasonlóvá, vagy egyáltalán nem hasonlítanak rájuk. Ivarérett korukban nem vedlenek.
Exopterygota öregrend
Egyedfejlődésükre a tojás-lárva-nimfa-imágó stádiumainak sora jellemző. A nimfákon a kialakuló szárnykezdemények kívülről láthatók.
Ha a lárvák szárazföldön élnek, a lárvák nagyjából hasonlóak az imágókhoz, de testarányaik mások, és fokozatosan válnak hasonlóvá az imágókhoz; ekkor az egyedfejlődés neve kifejlés (paurometabolia).
Ha a lárvák vízben élnek, és életmódjuk jelentősen eltér a szárazföldi imágókétól, akkor a lárváknak csak rájuk jellemző szerveik is vannak (pl. kopoltyúk, fogóálarc); ekkor az egyedfejlődés neve átváltozás (hemimetabolia).
Polyneoptera
Szövőlábúak (Embioptera)
Pillásszárnyú tetvek (Zoraptera)
Gleccsersáskák (Grylloblattodea)
Paraneoptera
Mohaszipókások (Coleorrhyncha)
Endopterygota öregrend
Egyedfejlődésükre a tojás-lárva-báb-imágó stádiumainak sora jellemző. A lárvákon a szárnykezdemények kívülről nem láthatók. A szinte mozdulatlan bábstádiumban a lárva szervei majdnem teljesen lebomlanak, és újonnan alakulnak ki az imágó szervei. A báb lehet szabad báb, ilyenkor a leendő imágói egyes szervei szabadon elállnak a testtől; lehet múmiabáb, amikor az imágó szervei a testhez tapadnak, és inkább csak a körvonaluk látszik a báb külsején; és lehet tonnabáb, amikor a báb az utolsó lárvastádium kültakarójából alakult tokban rejtőzik.
A lárvák testfelépítése és többnyire életmódja is nagyon eltér az imágókétól. Az ilyen egyedfejlődés neve teljes átalakulás (holometabolia).
Hártyásszárnyúak (Hymenoptera)
Legyezőszárnyúak (Strepsiptera)
Vízi recésszárnyúak (Megaloptera)
Igazi recésszárnyúak (Neuroptera)